Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Kraków: świat bez chemii – w harmonii z naturą

Mnożą się bardzo szybko i co 20 min mają następne pokolenie. W ciągu doby jest ich 72, a w ciągu roku 525 tys. pokoleń. O czym mowa? O mikroorganizmach, które mogą zrewolucjonizować nasze myślenie o uprawie roślin i ochronie przyrody.

– Na ostatnim spotkaniu Klubu Zdrowia w Krakowie naszym wykładowcą był Krzysztof Wróblewski, absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Mieliśmy możliwość zapoznania się z działaniem efektywnych mikroorganizmów w rolnictwie, a także gospodarstwie domowym – mówi Kinga Skorupska, wolontariuszka klubu prowadzonego przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh).

Podczas spotkania mowa była o tym, jak skutecznie współgrać z przyrodą, wykorzystując jej ogromne możliwości.

„We współczesnym rolnictwie traktuje się glebę jako martwy twór, na którym rosną rośliny i można bez końca podkręcać jej wydajność. Ale prawda jest taka, że nadwerężanie wymaga potem rehabilitacji i doprowadza do spadku wydajności do zera” – przekonywał prelegent.

Odpowiedzią na coraz większą chemizację rolnictwa mogą być odkrycia prof. Teruo Higi z Japonii, który w ciągu 20 lat żmudnych badań wyselekcjonował ok. 80 szczepów dobroczynnych bakterii i innych mikroorganizmów. Pozytywne  drobnoustroje dostarczane do środowiska zyskują przewagę liczebną, wypierając ze środowiska negatywne i chorobotwórcze mikroorganizmy. Wprowadzają tym samym ład i harmonię w przestrzeń, w której się znajdują. Mogą być wykorzystywane zarówno w rolnictwie, ogrodzie jak i gospodarstwie domowym do użyźniania gleby, zaprawiania nasion czy dezynfekcji.

Zagadnienia z dziedziny ochrony środowiska to jeden z wielu tematów, o jakich można usłyszeć podczas spotkań Klubu Zdrowia w Krakowie. Już teraz wolontariusze zapraszają na kolejne spotkanie. Odbędzie się ono 3 czerwca, o godz. 11 w siedzibie filii ChSCh w Krakowie-Centrum (ul. Lubelska 25, obok Nowego Kleparza). Tym razem tematem będzie cukier.

– Opowiemy, jaki rodzaj cukru jest niezbędny dla naszego organizmu i jak pokonać uzależnienie od słodyczy – zapowiada Kinga Skorupska. 

Udział w programie Klubu Zdrowia w Krakowie jest bezpłatny.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

(aw)

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij