Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Kraków-Centrum

Kraków: siła bez kotleta

7.05.2012, Kluby zdrowia

Powszechnie uważa się, że do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy białka pochodzenia zwierzęcego, zawartego w mięsie i produktach odzwierzęcych, np. nabiale. Na ostatnim spotkaniu Klubu Zdrowia w Krakowie, prowadzonego przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh), wolontariuszka Kinga Skorupska, od 20 lat praktyk kuchni wegetariańskiej, mówiła o tym, na ile ten pogląd jest zgodny ze współczesną wiedzą.

Ocenia się, że niewłaściwe odżywianie może być przyczyną około 80 chorób. Warto więc podchodzić poważnie do tego, co spożywamy. 6 maja w klubie zdrowia prelegentka podawała przykłady roślin, które są doskonałym źródłem wapnia.

– Okazuje się, że aby mieć mocne kości niekoniecznie trzeba pić mleko – mówi Kinga Skorupska. – Wapń jest przede wszystkim w warzywach liściastych, owocach, mące z pełnego przemiału i orzechach. Niezastąpionym źródłem białka są wszelkie nasiona roślin strączkowych połączone ze zbożami.

Bardzo ważną kwestią w roślinnym sposobie odżywiania jest dbałość o dostarczenie wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i mikroelementów, a zwłaszcza witaminy B12. Na spotkaniu klubu była mowa o tym, gdzie można ją znaleźć – jej źródłem mogą być m.in. ziarna łubinu czy miody spadziowe.

Po zakończeniu wykładu odbyła się degustacja mleka sojowego oraz już tradycyjnie – sałatki z przyniesionych przez klubowiczów produktów. Następne spotkanie już w najbliższą niedzielę (13 maja), jak zwykle o godzinie 11 przy ulicy Lubelskiej 25 (siedziba Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i filii ChSCh Kraków-Centrum). Tym razem spotkanie dotyczyć będzie Etiopii. Poprowadzi je podróżnik dr Paweł Szkołut. Będzie na nim można m.in. skosztować słynnej etiopskiej ingery. Wstęp jest bezpłatny!

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

Serwis Informacyjny ChSCh

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Małopolski
Filia Kraków-Centrum
ul. Lubelska 25
30-003 Kraków

Nr konta bankowego:
34 2030 0045 1110 0000 0293 4810

Kierownik: Zenon Skorupski
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 604 081 935

E-mail:

Wykonawca zbiórki odzieży
w województwie małopolskim:

FHU Merkury
Tel. kom.: 511 980 280

INTERTEX
Tel. kom.: 501 402 387


Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij