Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Kraków-Centrum

Kraków: o odpoczynku przed wakacjami

9.07.2012, Kluby zdrowia

Spotkanie Klubu Zdrowia w Krakowie, które odbyło się 17 czerwca, wypełniała wakacyjna atmosfera. Jedni wyjechali już na urlop, drudzy dopiero go planowali. Z nastrojem odprężenia doskonale współgrał temat niedzielnego wykładu. Mowa była bowiem o wpływie słońca i odpoczynku na nasz organizm.

Światło słoneczne ma dobroczynny wpływ na wszelkie formy życia na ziemi. Dostarcza energii do fotosyntezy roślinom, które z kolei wytwarzają niezbędny do życia tlen. Jest ono  nieodzowne w prawidłowym funkcjonowaniu żywych istot. Korzyści zdrowotne wynikające z działania promieni słonecznych to m.in. poprawa samopoczucia, gdyż pod wpływem promieni słonecznych podnosi się poziom endorfin – czyli substancji zwanych hormonami szczęścia; pomoc w leczeniu niektórych chorób skóry, np. łuszczycy, owrzodzenia skóry, zwalczania grzybów i drożdży; pobudzanie wydzielania hormonów; umożliwianie syntezy witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia, a co za tym idzie utrzymuje w dobrym stanie kości; poprawa pracy układu immunologicznego, który zwiększa odporność na infekcje.

W okresie wakacyjnym należy jednak unikać silnego nasłonecznienia i zabezpieczać skórę oraz wszelkie znamiona odpowiednimi kremami z filtrem UV.

Nieodłącznym elementem wakacji jest wypoczynek. Jednakże trzeba pamiętać, by zachować odpowiednie proporcje między odpoczynkiem czynnym a biernym. Ten drugi najlepiej realizować poprzez sen, który ma decydujące znaczenie dla procesów regeneracyjnych organizmu. Podczas snu, szczególnie w fazie REM, obniża się napięcie mięśni szkieletowych, a także następuje utrwalenie wszelkich procesów poznawczych. Zaburzenia tej fazy snu mogą być przyczyną trudności w uczeniu się nowych czynności ruchowych, zaburzeń koordynacyjnych i niezdolności do wykorzystywania motorycznego czy umysłowego potencjału organizmu. Mniej więcej o godzinie 2 w nocy aktywuje się szyszynka, która jest odpowiedzialna m.in. za produkcję melatoniny, a także za doznania senne oraz wzniosłe przeżycia religijne. Melatonina z kolei jest hormonem regulującym proces snu i czuwania. Prawidłowe jej wytwarzanie zależy również od odpowiedniego odżywiania, np. spożycie dwóch owoców kiwi przed zaśnięciem stymuluje organizm do prawidłowego jej wytworzenia.

Odpoczynek czynny to wszelkiego rodzaju ruch. Ciekawego odkrycia dokonał rosyjski uczony Iwan Sjeczenow, który przez doświadczenie wykazał, że najskuteczniejszym odpoczynkiem jest nie chwilowy spokój, czyli spoczynek np. pracującej ręki, lecz odpoczynek polegający na wprawieniu w ruch drugiej ręki. Tym samym, jeśli nasza praca polega na pracy umysłowej, siedzącej, to najlepszym odpoczynkiem będzie wprawienie ciała w lekki ruch.
Ważne jest zachowanie pewnej cykliczności odpoczynku, o czym mówi Pismo Święte. Najodpowiedniejszym dniem na odpoczynek dla człowieka jest siódmy dzień tygodnia. Co ciekawe, dr Sang Lee, znany w Korei Południowej lekarz psychoneuroimmunolog, podczas prowadzenia serii wykładów w Brazylii osobiście widział gatunek pszczół, które nie posiadały żądeł i odpoczywały w każdą sobotę (!). Najskuteczniejszym sposobem zrelaksowania naszego umysłu jest modlitwa, czego dowiódł dr Jerome Stowel w swoim doświadczeniu z aparaturą rejestrującą fale wysyłane przez mózg modlącego się człowieka. Człowiek oddający Bogu swe troski i zmartwienia prawdziwie odczuwa ulgę. 

Każdy uczestnik niedzielnego wykładu otrzymał broszurę na temat Prawdziwego Odpoczynku. Spotkanie zakończył poczęstunek w postaci sałatki z tropikalnych owoców, czyli ananasów, bananów i kiwi.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

Serwis Informacyjny ChSCh (red. Justyna Libera)

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Małopolski
Filia Kraków-Centrum
ul. Lubelska 25
30-003 Kraków

Nr konta bankowego:
34 2030 0045 1110 0000 0293 4810

Kierownik: Zenon Skorupski
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 604 081 935

E-mail:

Wykonawca zbiórki odzieży
w województwie małopolskim:

FHU Merkury
Tel. kom.: 511 980 280

INTERTEX
Tel. kom.: 501 402 387


Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij