Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Kraków-Centrum

Kraków: jaki rodzaj cukru jest niezbędny naszemu organizmowi

8.06.2012, Kluby zdrowia

Każdy lubi czasem zjeść coś słodkiego. Ważne jednak, by unikać cukru rafinowanego, gdyż w jego przypadku tylko smak jest słodki - działanie już nie. 

Podczas ostatniego spotkania Klubu Zdrowia w Krakowie, 3 czerwca prelegent Zenon Skorupski przedstawił prezentację na temat metabolizmu cukru w naszym organizmie. Okazuje się, że śniadanie przeciętnego Polaka składające się z bułki z dżemem popitej słodkim kakao dostarcza niezbędnego dla organizmu cukru, ale jego nadmiar zmusza trzustkę do produkcji insuliny w celu zredukowania jego poziomu, co w efekcie po jakimś czasie powoduje z powrotem spadek cukru we krwi i uczucie osłabienia. Trochę inaczej wygląda sprawa w przypadku pominięcia śniadania. Uczucie osłabienia i brak cukru daje o sobie tak mocno znać, że często sięgamy po słodkie batoniki w celu uzupełnienia brakującej energii, co też jest przyczyną mocnego zachwiania poziomu cukru we krwi i insuliny.

Cukier jest odpowiedzialny za wiele alergii, zakwasza organizm przyczyniając się do kradnięcia wapna z kości, obniża odporność organizmu na infekcje, stanowi pożywkę dla znajdujących się w naszym organizmie grzybów i bakterii. Poza tym w takim samym stopniu jak narkotyki wpływa na nasz mózg prowadząc do uzależnienia.

W formie rafinowanej cukier znany był już w VI w n.e. jako drogocenna substancja produkowana w Indiach z trzciny cukrowej. Arabscy lekarze dodawali ten biały proszek do swoich medycznych receptur, stosowali go jednak z umiarem, gdyż uważali, że działa zbyt gwałtownie na mózg. Przed „wynalezieniem” cukru ludzie spożywali miód, ale w małych ilościach.

W kolejnej części spotkania można się było dowiedzieć, jak radzić sobie z uzelżnieniem od słodyczy. Organizatorzy pokazali na przykład, jak w prosty sposób zastąpić tradycyjne słodycze zdrowymi deserami owocowymi przyrządzonymi z mrożonych bananów i truskawek z dodatkiem karobu i expandowanego amarantusa. Odbyła się również degustacja dżemu z suszonych śliwek i daktyli przypominającego w smaku i wyglądzie tradycyjną nutellę.

A już 10 czerwca kolejne spotkanie. Tym razem poprowadzi je studentka AWF - Dorota Bar. Tematem będzie Ruch jako lekarstwo. Wolontariusze serdecznie zapraszają na godz. 11 (ul. Lubelska 25). Wstęp jest bezpłatny.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

Serwis Informacyjny ChSCh

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Małopolski
Filia Kraków-Centrum
ul. Lubelska 25
30-003 Kraków

Nr konta bankowego:
34 2030 0045 1110 0000 0293 4810

Kierownik: Zenon Skorupski
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 604 081 935

E-mail:

Wykonawca zbiórki odzieży
w województwie małopolskim:

FHU Merkury
Tel. kom.: 511 980 280

INTERTEX
Tel. kom.: 501 402 387


Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij