Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Kraków-Centrum

Kraków: jak zadbać o kręgosłup

15.06.2012, Kluby zdrowia

Schorzenia kręgosłupa zaraz po nowotworach, nerwicach i nadciśnieniu są najczęstszymi chorobami trapiącymi współczesne społeczeństwo. Sprzyja temu siedzący tryb życia, stres, nieodpowiednia dieta, obciążające warunki pracy i ogólny niezdrowy styl życia. Na ostatnim spotkaniu Klubu Zdrowia w Krakowie studentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie Dorota Bar mówiła o tym, co zrobić, by nasz kręgosłup służył nam dobrze przez długie lata.   

Wolontariuszka zapoznała słuchaczy z anatomią i mechaniką kręgosłupa. Stanowi on rusztowanie dla całego tułowia, amortyzuje wstrząsy, umożliwia ruchy w wielu płaszczyznach i chroni rdzeń kręgowy. Ważną jego częścią jest jądro miażdżyste i pierścień włóknisty znajdujący się pomiędzy kręgami. Składa się on w 70% z wody, dlatego tak ważne jest systematyczne picie odpowiedniej ilości wody, aby uniknąć zbytniego zbliżenia się do siebie kręgów i wywołania ucisku na nerw.

Prelegentka przedstawiła kilka ważnych zasad: 1. Pamiętaj o prawidłowej postawie. Chodź z lekko podniesioną głową. 2. Nie siedź długo przy biurku. Gdy pracujesz w pozycji siedzącej, co godzinę zrób krótką przerwę na gimnastykę. 3. Naucz się właściwie podnosić ciężary. Nie schylaj się, lecz przykucnij i podnoś powoli. 4. Kształtuj w sobie dobre nawyki. Sposób siedzenia, postawa w czasie wykonywania codziennych czynności, nawet to, w jaki sposób myjesz głowę, ma znaczenie (długie schylanie się nad wanną obciąża kręgosłup). 5. Wysokie obcasy – tylko wyjątkowo. 6. Naucz się odpowiednio relaksować i wypoczywać. 7. Wstawaj z łóżka stopniowo. 8. Chodź na spacery. 9. Ćwicz regularnie. 10. Pomyśl o swojej diecie. 11. Ufaj Bogu i bądź wdzięczny.

Po wykładzie wspólnie z Dorotą uczestnicy zaangażowali się w wykonanie kilku prostych ćwiczeń rozciągających, które każdy z nas powinien samodzielnie wdrażać każdego poranka.

„Liczne badania wskazują, że stan psychiki ma wpływ na przebieg chorób” – podsumowała prelegentka. „Życie w ciągłym napięciu niekorzystnie wpływa na kręgosłup. Dlatego tak ważne jest powierzenie naszego życia Bożej opiece”.

A już 17 czerwca wolontariuszka Kinga Skorupska opowie o wpływie słońca i odpoczynku na nasze zdrowie.

Czytaj o klubach zdrowia.

Serwis Informacyjny ChSCh

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Małopolski
Filia Kraków-Centrum
ul. Lubelska 25
30-003 Kraków

Nr konta bankowego:
34 2030 0045 1110 0000 0293 4810

Kierownik: Zenon Skorupski
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 604 081 935

E-mail:

Wykonawca zbiórki odzieży
w województwie małopolskim:

FHU Merkury
Tel. kom.: 511 980 280

INTERTEX
Tel. kom.: 501 402 387


Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij