Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Kraków-Centrum

Kraków: jak dbać o nerki

1.07.2013, Kluby zdrowia

23 czerwca w Klubie Zdrowia w Krakowie miało miejsce kolejne spotkanie. Gościem był prof. dr med. Olgierd Smoleński – specjalista nefrolog. Prelegent opowiedział o funkcjach nerek i omówił kilka niepokojących objawów, które każdy może sam zaobserwować, i które byłyby sygnałem ostrzegawczym informującym o konieczności skonsultowania się z lekarzem: ciemny mocz, krew w moczu, pieniący się mocz, opuchnięcia itp. Następnie przedstawił sposoby dializowania od metod najstarszych do najnowszych. 

Podczas spotkania zabrała również głos pani prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych. Mówiła o strachu ludzi, których życie się zmienia wskutek choroby i o tym, w jaki sposób regularne dializowanie ratuje życie. W Polsce co dziesiąta osoba ma chore nerki. W wielu przypadkach nie można ich leczyć, ale można chronić. M.in. przy pomocy diety niskobiałkowej i ubogiej w sól.

Na koniec wystąpił 43-letni pacjent, który jest dwa lata po przeszczepie nerki. Dawcą była jego mama. Opowiadał o poczatkach swojej choroby i jak jego stan się pogarszał z powodu nieprawidłowego leczenia. Przyczyniło się to do jego załamania psychicznego. Przeszczep od osoby najbliższej stał się dla niego drugą szansą. Obecnie jest czynnym amatorskim sportowcem, bierze udział w olimpiadach dla osób z przeszczepami – tzw „składaków” i prowadzi normalne życie.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Małopolski
Filia Kraków-Centrum
ul. Lubelska 25
30-003 Kraków

Nr konta bankowego:
34 2030 0045 1110 0000 0293 4810

Kierownik: Zenon Skorupski
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 604 081 935

E-mail:

Wykonawca zbiórki odzieży
w województwie małopolskim:

FHU Merkury
Tel. kom.: 511 980 280

INTERTEX
Tel. kom.: 501 402 387


Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij