Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Kraków: jak dbać o nerki

23 czerwca w Klubie Zdrowia w Krakowie miało miejsce kolejne spotkanie. Gościem był prof. dr med. Olgierd Smoleński – specjalista nefrolog. Prelegent opowiedział o funkcjach nerek i omówił kilka niepokojących objawów, które każdy może sam zaobserwować, i które byłyby sygnałem ostrzegawczym informującym o konieczności skonsultowania się z lekarzem: ciemny mocz, krew w moczu, pieniący się mocz, opuchnięcia itp. Następnie przedstawił sposoby dializowania od metod najstarszych do najnowszych. 

Podczas spotkania zabrała również głos pani prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych. Mówiła o strachu ludzi, których życie się zmienia wskutek choroby i o tym, w jaki sposób regularne dializowanie ratuje życie. W Polsce co dziesiąta osoba ma chore nerki. W wielu przypadkach nie można ich leczyć, ale można chronić. M.in. przy pomocy diety niskobiałkowej i ubogiej w sól.

Na koniec wystąpił 43-letni pacjent, który jest dwa lata po przeszczepie nerki. Dawcą była jego mama. Opowiadał o poczatkach swojej choroby i jak jego stan się pogarszał z powodu nieprawidłowego leczenia. Przyczyniło się to do jego załamania psychicznego. Przeszczep od osoby najbliższej stał się dla niego drugą szansą. Obecnie jest czynnym amatorskim sportowcem, bierze udział w olimpiadach dla osób z przeszczepami – tzw „składaków” i prowadzi normalne życie.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij