Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Kraków: dlaczego diety nie skutkują

15 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie w krakowskim klubie zdrowia prowadzonym przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). Tym razem Katarzyna Woźniak, promotor zdrowia mówiła o tym, dlaczego często nie udaję nam się zrzucić zbędnych kilogramów, mimo że bardzo się staramy.

„Podstawowym  założeniem osoby z nadwagą, która zaczyna się odchudzać, jest najczęściej zrzucić jak najwięcej kilogramów, w jak najkrótszym czasie. Powstaje ambitny plan. Plan taki najczęściej wygląda dobrze jedynie w teorii, ponieważ wprowadzenie go w życie okazuje się praktycznie niemożliwe na dłuższą metę” – mówiła prelegentka.

Utrudnieniem staje się dokuczliwy głód, powodujący fizyczne osłabienie i drażliwość emocjonalną. Ponadto może pojawić się znużenie monotonną dietą i ciągłym ograniczaniem się, gwałtowny apetyt na określone produkty żywnościowe czy niemożność powstrzymania się od żywieniowych pokus. Wszystkie te utrudnienia okazują się nie mieć przeciwwagi w efektach widocznych na wadze. Kilogramów ubywa w zdecydowanie wolniejszym tempie, niż można byłoby się spodziewać, biorąc pod uwagę ponoszone koszty. Kiedy okazuje się, że szanse na zrealizowanie założonego planu maleją, następuje rezygnacja z odchudzania.

Wpływ na porażkę mogą mieć także nierealne postanowienia („już nigdy nie będę jadł słodyczy”) lub niewłaściwe ograniczenie spożywanych posiłków. Na pewno nie warto rezygnować ze śniadania, gdyż utraconą w ten sposób energię rekompensujemy sobie, spożywając zazwyczaj obfitą kolację, co tylko pogarsza sprawę.

Po wykładzie jak zwykle odbyła się degustacja – tym razem sałatki owocowej. W spotkaniu klubu nie uczestniczył jego kierownik Jarosław Woźniak, który w tym samym czasie brał udział w maratonie w Dębnie, osiągając czas 4h 56 min. Jak widać, wolontariusze klubu zdrowia nie tylko mówią o zdrowym stylu życia, ale dają dobry przykład!  

A w kolejną niedzielę, 22 kwietnia w klubie gość specjalny – Bartłomiej Chodyń ze Stowarzyszenia Smaki Świata. Zaprezentuje on temat Dekalog miłośnika herbaty. Początek o godz. 11, przy ul. Lubelskiej 25. Organizatorzy serdecznie zapraszają. Wstęp jest bezpłatny.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

Serwis Informacyjny ChSCh

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij