Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Kraków-Centrum

Kraków-Centrum: o wczesnym wykrywaniu chorób nerek

18.06.2013, Kluby zdrowia

– Co dziesiąta osoba w Polsce ma chore nerki. Większość z nich o tym nie wie – mówi Zenon Skorupski, kierownik Klubu Zdrowia w Krakowie działającego przy lokalnej filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). Filia ChSCh oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych już 23 czerwca zapraszają na spotkanie z prof. Olgierdem Smoleńskim, specjalistą nefrologiem.

Symptomem chorób nerek może być nawet „zwykłe” nadciśnienie, a także rzadkie oddawanie moczu. Prelegent opowie o tym, jak w porę rozpoznać niepokojące objawy. Profilaktyka polega na wykonywaniu regularnych pomiarów ciśnienia krwi, morfologii krwi oraz badaniu moczu. Problemy mają swoje źródło m.in. w nieodpowiednim odżywianiu. Bardzo niezdrowa dla nerek jest dieta bogata w sól, oraz taka, która zakwasza organizm, np. wysokobiałkowa.

– Co dziesiąta osoba w Polsce ma chore nerki. Większość z nich o tym nie wie. Kiedy już się dowiaduje, oznaczać to może uciążliwe leczenie, przeszczep lub życie z jedną funkcjonującą nerką – mówi Zenon Skorupski, kierownik Klubu Zdrowia w Krakowie. – Warto pokonać strach i upewnić się odpowiednio wcześniej, czy jesteśmy zdrowi czy też musimy bardziej o siebie zadbać.

Spotkanie z prof. Olgierdem Smoleńskim odbędzie się w niedzielę, 23 czerwca, o godzinie 18 w lokalu przy ul. Lubelskiej 25. W programie prelekcja, możliwość konsultacji z lekarzem oraz rozmowa z członkami stowarzyszenia osób dializowanych.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

Czytaj więcej o pomocy zdrowotnej.

Tekst: Justyna Libera

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Małopolski
Filia Kraków-Centrum
ul. Lubelska 25
30-003 Kraków

Nr konta bankowego:
34 2030 0045 1110 0000 0293 4810

Kierownik: Zenon Skorupski
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 604 081 935

E-mail:

Wykonawca zbiórki odzieży
w województwie małopolskim:

FHU Merkury
Tel. kom.: 511 980 280

INTERTEX
Tel. kom.: 501 402 387


Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij