Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Kraków-Centrum: o wczesnym wykrywaniu chorób nerek

– Co dziesiąta osoba w Polsce ma chore nerki. Większość z nich o tym nie wie – mówi Zenon Skorupski, kierownik Klubu Zdrowia w Krakowie działającego przy lokalnej filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). Filia ChSCh oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych już 23 czerwca zapraszają na spotkanie z prof. Olgierdem Smoleńskim, specjalistą nefrologiem.

Symptomem chorób nerek może być nawet „zwykłe” nadciśnienie, a także rzadkie oddawanie moczu. Prelegent opowie o tym, jak w porę rozpoznać niepokojące objawy. Profilaktyka polega na wykonywaniu regularnych pomiarów ciśnienia krwi, morfologii krwi oraz badaniu moczu. Problemy mają swoje źródło m.in. w nieodpowiednim odżywianiu. Bardzo niezdrowa dla nerek jest dieta bogata w sól, oraz taka, która zakwasza organizm, np. wysokobiałkowa.

– Co dziesiąta osoba w Polsce ma chore nerki. Większość z nich o tym nie wie. Kiedy już się dowiaduje, oznaczać to może uciążliwe leczenie, przeszczep lub życie z jedną funkcjonującą nerką – mówi Zenon Skorupski, kierownik Klubu Zdrowia w Krakowie. – Warto pokonać strach i upewnić się odpowiednio wcześniej, czy jesteśmy zdrowi czy też musimy bardziej o siebie zadbać.

Spotkanie z prof. Olgierdem Smoleńskim odbędzie się w niedzielę, 23 czerwca, o godzinie 18 w lokalu przy ul. Lubelskiej 25. W programie prelekcja, możliwość konsultacji z lekarzem oraz rozmowa z członkami stowarzyszenia osób dializowanych.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

Czytaj więcej o pomocy zdrowotnej.

Tekst: Justyna Libera

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij